Kİtapları Seviyoruz!

52ff0566f1634a134e00096d_space.jpg
Onları o kadar çok seviyoruz ki kütüphanelerimizde toz toplamalarını izlemek bize acı veriyor. Üstelik fiyatlar da çok arttı, öğrenciysen ya da yaratıcı sektörde bağımsız bir çalışansan düzenli kitap almak çok zor. O kadar kitap okumak isteyen insan varken, dünyanın her yerinde bir kere okunduktan sonra kitaplıkta mahkum kalan kitapların olduğunu bilmek çok üzmeye başladı bizi.

O yüzden, bir gün bir aydınlanma yaşadık. Niye kendi kütüphanelerimizi internete yükleyip onları başka kitapseverlerle paylaşmaya başlamayalım ki? Basit bir fikre benziyordu- elbet birileri daha önce yapmıştı- ama biraz araştırdığımızda bu tür bir oluşumun olmadığını gördük ve hemen işe koyulduk. Hayalimiz insanların birbirleriyle kitaplarını paylaştığı, okumayı onlar kadar seven insanlarla tanışıp edebiyatı ve hayatı konuştuğu bir site kurmak.

Kitap ödünç almak için illa da paylaşmak zorunda değilsiniz, beğendiğiniz kitabın altına yorum yazıp kitap sahibinin sizinle temasa geçmesini beklemek yeterli. Ondan sonra kitap sahibi ve siz buluşup tanışıyorsunuz, kitabı ödünç alıyorsunuz, okuyorsunuz ve iki hafta sonra iade ediyorsunuz sahibine.

 Erbil Sivaslıoğlu & Kerem Güneş
Sıkça Sorulan Sorular

SıkÇa Sorulan Sorular

52ff0566f1634a134e00096d_space.jpg

Kitaplarımı asla paylaşmam! O kadar çok alıp geri getirmeyen oldu ki! Tanımadığım bir yabancıya nasıl güvenebilirim ki?!

Biz de ilk başta bu sıkıntıya düşmüştük. Sonra bizden kitap ödünç almaya gelenlerin fotoğraflarını çekip BookSerf'ün Facebook sayfasına koymaya karar verdik. Hem tanımadıkları insanlardan kitap alma konusunda tereddütü olanlar, gülümseyen mutlu insan fotoğraflarını görüp kitap paylaşanlar olarak bizim iyi niyetli ve güvenilecek insanlar olduğumuzu göreceklerdi, hem de ödünç alanları tag'lediğimiz için bir kitabın geri getirilmemesi durumunda onlara mesaj atabilecektik. Mesajımıza cevap atmazsa duvarında onu ifşa edebilecektik. Duvarı yorumlara kapalı olanlardansa eşgalini diğer BookSerf'lülere verip kitabı kurtarma operasyonu düzenleyebilecektik. 

Neyse ki aldığı kitabı daha geri getirmeyen kimse olmadı. Yine de uyanık olmakta fayda var, senden kitap ödünç almak isteyenin yazdığı mesaj seni tatmin etmezse kendini daha fazla anlatmasını iste, sosyal medya hesaplarını karıştır, artık hepimizin hayatları az çok diğerlerinin görebileceği şekilde ortada, kitabını ödünç vermeden önce araştırma yap, ilk buluşmanızı güvendiğin bir yerde ayarla. 
Paranoyak da olma ama; senelerdir beri gittikçe güçlenen bir sanaldan-gerçekliğe-geçiş kültürü yayılıyor dünyaya, Couchsurfing'den tut Tinder'a kadar, BookSerf de zaten insanlar yabancılara karşı eskisi kadar tedirgin olmadığı için mümkün. Birbirimize güvenmeyi öğretiyor bize yeni internet. Üstelik paylaştığın kitapları sigortalatma konusunda çeşitli şirketlerle konuşmalar içindeyiz!

Yukarıda bahsettiniz ama tam kavrayamadım, niye sadece yabancı dilde kitap paylaşıyorsunuz?

Evet, bu soru üzerinde durmaya değer. İlk başladığımızda etrafımızdaki bir sürü tanıdığımız elitist dedi bize, Türkçe kitap paylaşmadığımız için. Türkçe kitap paylaşmadığımız için Türk edebiyatını sevmediğimizi düşünen de bir sürü insan oldu. 
Halbuki Oğuz Atay'ı, Ahmet Hamdi Tanpınar'ı, Sabahattin Ali'yi, Cemal Süreya'yı, Orhan Veli'yi ve daha nicelerini dünyaya veren bir ülkenin edebiyatını sevmemek mümkün mü? Hatta ikimizin arkadaş olmasında Türk bir yazarın kitabının önemli bir rolü oldu; Hakan Günday'ın Kinyas ve Kayra'sı. Üniversitedeydik ikimiz de, Kinyas ve Kayra'nın birbirimizin kütüphanesinde olduğunu görünce hemen onun hakkında konuşmaya başladık, diğer yazarlara ve kitaplara sıçradı muhabbet.
Okuduğumuz Türkçe kitapları siteye yüklemiyoruz ki insanlar gidip kitapçılardan almaya devam etsinler. Türk yayıncılık sektörü ne kadar kar ederse o kadar fazla genç çok da memnun olmadıkları ama daha iyi maaş aldıkları için devam ettikleri işlerde çalışmak yerine yazmanın en saf haliyle ilgilenebilir.
Sevdiğimiz Türk yazarların kitaplarını satın alıyoruz, bulması zor olan ve daha pahalı olan yabancı dildeki kitapları paylaşıyoruz. Bu prensibimizi dünyanın her ülkesinde korumayı hedefliyoruz, Amerika ve İngiltere dışında. Orada pazar diğer ülkelerle karşılaştırılınca çok daha büyük, üstelik oralarda tutununca diğer ülkelere yayılmamız çok daha kolay olacak. O yüzden orada İngilizce kitaplar paylaşılmasına onay vereceğiz gbi gözüküyor. 
Bakalım, emin olduğumuz tek bir şey var: Bu işe devam etmek istiyoruz, daha öğreneceğimiz bir sürü nokta var, değiştireceğimiz bir sürü karar, şimdilik böyle devam etmenin doğru olduğunu düşünüyoruz.
Sevdiğimiz yerli yazarları atölyemizde okumaya davet ederek, onlarla tanışıp kitapları hakkında konuşarak, yayıncılığa girip yeni kitaplar çıkararak zaten hizmet ediyoruz Türk edebiyatına, ve yeni insanlarla tanışıp daha iddialı projelere girişecek parayı kazandıkça daha da edeceğiz. 

Tamam, hak verdim size, ama yabancı dilim yok?

Kolay Dilli kitaplar listemiz var mesela, her şehirdeki en sade dili olan kitapları derlediğimiz. O kitapların birini ödünç alabilirsiniz, Türkçe çevirisi olan bir kitapsa karşılaştırarak okuyabilirsiniz. Ya da kitaplarını paylaşan yabancı birisiyle arkadaş olup onunla sohbet ederek ilerletebilirsin dilini. 
Sen öğrenmek istedikçe, BookSerf mükemmel bir araç. Ki bu illa da Batılı bir dil olmak zorunda değil, yayıldıkça Farsça, Arapça, Kürtçe, Çince, Japonca kitap paylaşan insanlar da eklenecek, her türlü kültürün edebiyatı temsil edilecek. 

Yaşın ne olursa olsun, yeni bir dil öğrenmek için zamanın var, hem BookSerf'ü de kullanırsan bir sürü yeni arkadaş edinirsin, dili öğrenirken kültürleri hakkında onlara soru sorarsın, dünyanın ne kadar büyük olduğunu tekrar hatırlarsın. 

Bize Yaz

Pek çok alanda yardımcı olabilirsin. Röportajlarda, yeni yazarlar keşfetmekte, paylaşımı arttırmaya. Video, illustrasyon, web, çeviri, yazı, sosyal medya, fotoğraf neler yapıyorsan BookSerf’e büyük katkıda bulunabilirsin. Çılgın projelerimizin devamı için Asmalı Mescit'teki atölyemize de bekleriz. 

Olley! Hemen bakıyoruz.

Oops! Something went wrong while submitting the form :(

  • Atölye

    BittiGitti
    Asmalı Mescit Cd. Nil İş Hanı no 16 d/115-A Beyoğlu/Istanbul

  • email

    info@bookserf.com